Relaks

Kategoria: Zabawa | Tagi: , , ,

Relaks Relaks jest to bardzo przyjemny stan duszy i ciała, w którym odpoczywamy. Taki stan wiąże się z ukojeniem nerwów, uspokojeniem, zredukowaniem napięcia. Jest to całkowite odprężenie psychofizyczne. Przyjmujemy wówczas bardzo wygodną pozycję, najczęściej leżącą lub półleżącą. Rozluźniamy wszystkie mięśnie naszego ciała. Czujemy ulgę, oddychamy wolniej, jesteśmy spokojniejsi. Każdy ma swój indywidualnie sprawdzony sposób na relaks. Jedni ludzie wolą po prostu poleżeć, inni wręcz przeciwnie relaksują się w trakcie wysiłku fizycznego. Najważniejsze jest to, by skupić się na czymś kompletnie nie związanym z codziennymi zmartwieniami, stresami. Odprężamy się podczas odpoczynku, uprawianiu ulubionego sportu, gdy poświęcamy czas na swoje hobby, gdy bawimy się z dziećmi w czasie wolnego weekendu. Również jest coś takiego jak fachowo nazywane ćwiczenia relaksacyjne. Jest to jeden z najlepszych sprawdzonych sposobów na szybkie pokonanie zalegającego w naszym umyśle stresu. Ćwiczenia polegają na rozluźnieniu wszystkich mięśni, spowolnieniu oddechu i uwolnieniu umysłu od złych myśli. Nawet bardzo mali chłopcy posiadają wrodzoną ciekawość i chęć poznania wszystkiego co nowe w otaczającym ich świecie. Żaden typowy kilkuletni chłopiec nie popatrzy na lalkę i wózek, biegając z karabinem w dłoni lub budując kolejkę. W przeciwieństwie do dziewczynek, chłopcy uznają przede wszystkim zabawę samochodami, koparkami, ciężarówkami, dźwigami. Pojazdy takie są pomniejszeniem prawdziwych modeli, wykonane są z małych, metalowych elementów, dlatego większość przeznaczona jest dla starszych dzieci. Nieco młodszym ze względów bezpieczeństwa powinno się dawać większe, plastikowe pojazdy. Oprócz zabaw pojazdami jedną z ulubionych zabaw chłopięcych jest zabawa klockami. Często bywa tak, że chłopcy posiadają zamiłowania typowo militarne i bardzo lubią zabawę w wojnę. Często biegają po podwórku z karabinami, udając żołnierzy, udając strzelanie do siebie nawzajem. Takie zabawy są jak najbardziej naturalne i nie powinny stanowić zagrożenia w wychowaniu dziecka, nie powinny martwić rodziców.

Kategorie

O nas

  • Choroba dziecka to trudny okres także dla rodziców.Nie ma nic bardziej przykrego, niż choroba własnego dziecka, ale i przez takie etapy musimy przejść. Podstawowym błędem rodziców jest kupowanie codziennie nowych zabawek, aby umilić dziecku czas choroby. Oczywiste jest, że chore dziecko potrzebuje znacznie więcej uwagi i cierpliwości rodziców, ale karygodne jest zaspokajanie ich poprzez kupowanie nowych zabawek. Każde dziecko swoją chorobę przechodzi w sposób indywidualny. Jedne śpią całymi dniami, inne płaczą, a jeszcze inne bawią się tak, jakby zupełnie nic się nie stało, nawet przy bardzo wysokiej temperaturze. W przypadku wysokich temperatur, należy dbać, by podawać dziecku duża ilość płynów. Nawet jedzenie nie jest aż tak ważne; jeśli nie chce jeść, niech nie je, a z pewnością zje potem, kiedy nieco bardziej zgłodnieje. Niejedną chorobę przyjdzie rodzicom przetrwać ze swoim dzieckiem. Chorujemy przecież wszyscy i w różny sposób te choroby tolerujemy, więc nasze dziecko będzie w tym okresie potrzebowało także tolerancji z naszej strony na jego kaprysy. Zabawa jest niezbędnym elementem w życiu dziecka.Zabawa to część wychowania, poznawania nowego otoczenia, a także kontaktu z dzieckiem. Zabawki, jakie kupujemy dziecku, powinny być odpowiednie dla jego wieku i posiadać odpowiedni atest. Wiadome jest, że nikt rozsądny nie da do zabawy niemowlakowi małego przedmiotu, który z łatwością zmieści się w jego buzi. Także czas na zabawę powinien być określony z góry. O ile zabawki powinny być wymieniane co jakiś czas, aby nie znudziły się dziecku, o tyle pory na tę czynność warto w miarę dokładnie określić.

    To kolejny etap w tworzeniu poczucia bezpieczeństwa u małego dziecka. Po jakimś czasie będzie doskonale wiedziało, jaki jest jego dokładny rozkład dnia, a określone czynności, przy nim wykonywane, jedynie utwierdzą go w tym przekonaniu. Zanim dziecko nauczy się samo bawić, będzie potrzebowało naszej pomocy. Grzechotki, która wypadnie mu z rączki na podłogę nie będzie w stanie podnieść samo. Warto opisywać dziecku podawane przedmioty: ich wielkość, kolor, stosując w miarę możliwości dźwięki onomatopeiczne.