Dzieci starsze

Kategoria: Dziecko | Tagi: , , ,

Dzieci starsze Niezależnie od wieku dzieci potrzebują poczucia bezpieczeństwa.Dzieci rosną i stają się coraz mądrzejsze. Ustalone z góry przez nas rytuały będą chciały naginać, zwłaszcza wtedy, gdy nie będą miały ochoty na sen. To od nas zależy, czy ugniemy się, czy nie, ale warto stosować pewne, określone zasady i trzymać się ich. To stworzy pewne granice, których nie powinniśmy pozwalać dziecku przekraczać. Jeżeli ugniemy się raz, dziecko będzie podejmowało kolejne próby sprawdzenia nas, na ile mu pofolgujemy i będzie chciało coraz więcej. Nie można pozwolić, by kilkuletnie dziecko ustalało zasady. Można jedynie sobie wyobrazić, co by się działo, gdy miałoby kilkanaście lat: owinąłby sobie rodziców wokół palca. Dziecko trzeba kochać i okazywać mu miłość, ale trzeba także konsekwentnie pilnować ustalonych wcześniej zasad. Wtedy każdy doskonale wie, gdzie jest jego miejsce, a wyznaczone granice są jasne i konkretne. Dbając o to, powinniśmy mieć w przyszłości znacznie mniej problemów wychowawczych, niż wychowując pociechę bez wyznaczania jakichkolwiek granic. Wychowanie dziecka to trudny i długotrwały proces.Nawet najmłodsze dzieci potrzebują poczucia bezpieczeństwa, czułości, matczynego ciepła i miłości. Od pierwszych chwil życia rodzice powinni mu to zapewnić. Bardzo ważne w kształtowaniu poczucia bezpieczeństwa u najmłodszych dzieci jest wypracowanie pewnych rytuałów w ciągu dnia. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ noworodki często nie rozróżniają dnia od nocy i musi upłynąć trochę czasu, zanim to nastąpi. Nie ma na razie większego znaczenia, że dziecko nie rozumie, co się do niego wymówi, ale instynktownie wyczuwa intencje rodziców. Maluchy swoje potrzeby i dolegliwości sygnalizują wyłącznie przy pomocy płaczu. Z czasem rodzice uczą się ten płacz rozróżniać. To tworzy już pierwsze próby komunikowania się. Również dotyk ma ogromne znaczenie. Delikatne głaskanie i tulenie to znak dla dziecka, że jest bezpieczne i nic mu nie grozi. Konkretne czynności przy dziecku, wykonywane codziennie, powinny mieć swoje stale pory i przebiegać według określonego schematu. W ten sposób dziecko nauczy się przewidywać, co je będzie czekać za chwilę.

Dzieci starsze
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kategorie

O nas

  • Choroba dziecka to trudny okres także dla rodziców.Nie ma nic bardziej przykrego, niż choroba własnego dziecka, ale i przez takie etapy musimy przejść. Podstawowym błędem rodziców jest kupowanie codziennie nowych zabawek, aby umilić dziecku czas choroby. Oczywiste jest, że chore dziecko potrzebuje znacznie więcej uwagi i cierpliwości rodziców, ale karygodne jest zaspokajanie ich poprzez kupowanie nowych zabawek. Każde dziecko swoją chorobę przechodzi w sposób indywidualny. Jedne śpią całymi dniami, inne płaczą, a jeszcze inne bawią się tak, jakby zupełnie nic się nie stało, nawet przy bardzo wysokiej temperaturze. W przypadku wysokich temperatur, należy dbać, by podawać dziecku duża ilość płynów. Nawet jedzenie nie jest aż tak ważne; jeśli nie chce jeść, niech nie je, a z pewnością zje potem, kiedy nieco bardziej zgłodnieje. Niejedną chorobę przyjdzie rodzicom przetrwać ze swoim dzieckiem. Chorujemy przecież wszyscy i w różny sposób te choroby tolerujemy, więc nasze dziecko będzie w tym okresie potrzebowało także tolerancji z naszej strony na jego kaprysy. Zabawa jest niezbędnym elementem w życiu dziecka.Zabawa to część wychowania, poznawania nowego otoczenia, a także kontaktu z dzieckiem. Zabawki, jakie kupujemy dziecku, powinny być odpowiednie dla jego wieku i posiadać odpowiedni atest. Wiadome jest, że nikt rozsądny nie da do zabawy niemowlakowi małego przedmiotu, który z łatwością zmieści się w jego buzi. Także czas na zabawę powinien być określony z góry. O ile zabawki powinny być wymieniane co jakiś czas, aby nie znudziły się dziecku, o tyle pory na tę czynność warto w miarę dokładnie określić.

    To kolejny etap w tworzeniu poczucia bezpieczeństwa u małego dziecka. Po jakimś czasie będzie doskonale wiedziało, jaki jest jego dokładny rozkład dnia, a określone czynności, przy nim wykonywane, jedynie utwierdzą go w tym przekonaniu. Zanim dziecko nauczy się samo bawić, będzie potrzebowało naszej pomocy. Grzechotki, która wypadnie mu z rączki na podłogę nie będzie w stanie podnieść samo. Warto opisywać dziecku podawane przedmioty: ich wielkość, kolor, stosując w miarę możliwości dźwięki onomatopeiczne.